Ostatnio nastała moda na całkowicie naturalne zdjęcia. Nie powiem, dałam się w to wciągnąć już kilka lat temu. Spotykałam się czego z komentarzami typu „powinnaś mniej retuszować zdjęcia” albo „twoje zdjęcia wyglądają nierealistycznie, nie podobają mi się” i wierzcie mi, nie wszystkim muszą się podobać moje zdjęcia, gusta są różne. Jednak przez to pchanie w stronę naturalności, utraciłam mój styl. Moje zdjęcia przestały mnie przekonywać. Oczywiście, dobre zdjęcie powinno obronić się samo. Jednak ja lubię dużą ingerencje w zdjęcie, po prostu! Uwielbiam zmieniać kolory trawy i drzew, poprawiać zachód słońca, dodawać refleksy słońca i wiecie co? Nie chce przestawać. Chce pozostać sobą i robić takie zdjęcia czy już grafiki (w przypadku mocnej ingerencji) jakie mi się podobają i koniec kropka! Koniec ze słuchaniem innych co powinniśmy zrobić, jak coś powinno wyglądać. Nie oszukujmy się, dobre rady od osób doświadczonych to jedno, a docinki i „dobre rady” jak powinniśmy robić „NASZE” prace, to zupełnie odmienne kwestie. 

Mocny retusz, powiększanie oczu czy ust, a może kasowanie wszystkich pieprzyków - to twoja praca, twoje płótno, twoja wizja. Tu nie chodzi o retuszowanie selfie aby pokazać innym znajomym czy obserwatorom, że jesteśmy idealni. Tu nie chodzi o kłamanie i udawanie. Chodzi o swobodę tworzenia. Chcesz robić naturalne zdjęcia bez odrobiny retuszu? Ekstra! Chcesz tworzyć zaawansowane grafiki na bazie zdjęcia? Super! Twoja wizja, twój pomysł, twoje życie :) 

Dlatego dzisiaj przygotowałam dla was kilka autoportretów ale z efektem przed i po obróbce, czyli typowy before and after. Jeden gif i reszta w sklejce. Zdjęcia przed nie posiadają retuszu, zmian kolorów, ani ingerencji w kontrast czy jasność. Wywołałam je z pliku raw w programie CameraRAW w Photoshop cc, wykadrowałam tak samo jak zdjęcia po obróbce i nic więcej nie zmieniałam. Macie więc wgląd w to jak wyglądała cera przed, zmieniłam troszkę oczy i zaserwowałam moją typową edycje. 

Udanego weekendu wszystkim życzę :)

Będzie mi bardzo miło, jeśli polubisz to zdjęcie na instagramie i zaobserwujesz mój profil 

Brak komentarzy: